Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.05.2009 21:24 - Жива вода ... на Покрива на света :)
Автор: divakotka Категория: Туризъм   
Прочетен: 2328 Коментари: 2 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image

 В лоното на вековните гори, по северните склонове на старопланинския Черни Връх, между пълноводни карсто­ви извори се извисява един от най-красивите български манастири - Етрополският / на 5 км от гр. Етрополе/. Той е посветен на „Св. Тро­ица", но е известен повече под името "Варовитец", вероятно заради варовиковите води.


image

При построя­ването на манастирската църква през XIX в. местната легенда твърди, че бил намерен надпис, който за съжаление бил вграден в основите на църквата. Според съдържанието му манастирът бил построен около 1158 година.


image

Щом влезете в светата обител, пред вас се открива добре поддържан двор, който прелива от пъстри цветя. Вдясно е църквата, а вляво –манастирските постройки с чардаците. В сегашния си вид тя съществува от 1858 г. и е забележителен паметник на българската култова архитектура от епохата на Възраждането. Изградена е от майстор Иван Боянин от Брациговската строителна школа и представлява внушителна кръстовидна сграда с пет купола. Стенописите в църквата са от по-късен период – създадени са през 1907 г. Запазена е също старата храмова икона “Старозаветна Троица” (ХVІ в.), която днес се съхранява в Църковния историко-археологически музей в София.

image

image

 Местността предразполага към приятна разходка и почивка и вероятно затова е била избрана за построяването на светата обител. Според преданията, в търсене на покой и усамотение, св. Иван Рилски се установил в една от пещерите в областта Варовитец. Близостта до селището обаче го принудила да я напусне и да отиде в Рила планина, далеч от хорската суета. Населението на Етрополе приело мястото за свято и положило основите на манастира. Той е издигнат през ХVІ в. в подножието на старопланинския Черни връх, върху варовикова тераса, откъдето вероятно идва и другото му име – “Варовитец”. Това е бил най-големият манастир в Северозападна България през ХVІІ в., с първото за района килийно училище, в което заедно са се обучавали свещеници и учители. Към манастира е съществувала книжовна, просветна и изобразителна школа. Тук е бил използван и местен тип писмо – етрополски калиграфски полуустав, с характерното за него изписване на буквите. Книгите, създадени в обителта, са стигали чак до Атон. Тук, по думите на монасите, са запазени 54 тома, написани с помощта на това особено писмо. По време на османското владичество светата обител е опустошена и напусната от монасите. Едва в края на ХVІ в. е възстановена отново, като постепенно връща стария си блясък, превръщайки се в едно от най-значителните духовни и книжовни средища по българските земи. До голяма степен това развитие се дължи и на по-свободния режим, даден на града от османските власти заради неговата роля на важен рудодобивен център. В една от стаите на манастира може да се види и запазеното скривалище на възрожденския герой Васил Левски. През добре прикрита дупка в миндера се слизало под земята.

image

Извън стените на манастира природата е сътворена от ръката на  Бог. Само на две крачки местността се оглася от неспирния ромон на красив водопад. Причината за неговото образуване е варовиковата тераса, от която водата пада отвесно от 20 м височина. Водопадът създава прохлада през летните горещини и е прекрасно място за почивка.

image

Тази местност разкрива красотата на планинската природа в най-дивата й и сурова форма. Сутрин грее слънце, след някой и друг час то може да се скрие зад гъсти облаци и да бъде изместено от планинска буря. Нощите са студени и идеални за сгушване край голям огън.


image

По стръмна пътечка, водеща надолу от манастира, се стига до малкия водопад и скалите, по които водата се е стичала хиляди години.
image

image

image

Тя е оформила причудливи скулптури насред боровата гора. Лятно време водопадът почти изчезва, но това дава възможност на всеки любопитен посетител да проучи скалите и малките „пещери”, оформили се там.



image

image

image

image

Водопадът Варовитец е природен феномен, впечатляващ със своето величие и хубост. Скокът му е около 20 метра, а красотата – рядко срещана.  При пълноводие водата, буйна и дива, се спуща на няколко тераси в коритото на р. Малки Искър. Шумът и се слива с песента на птиците и оглася приказната гориста местност.


image

image

image

image

image


image

image

image

image

image

image

image

image

image

В другия край на манастира пък се намира изворът с лечебна вода, който лекува стомашно-чревни заболявания. Тя извира изпод тежкия пясък, който, веднъж разровен, не може да възвърне формата си с часове. Интересното е, че преди години на това място дошли двама тибетски монаси, които взели от водата и си я занесли на “покрива на света”, защото там нямало такава.

А на тях може да се доверим: те едва ли биха прекосили половината свят, ако това не беше вярно.

Текст и фотографии - Адриана Зарева




Гласувай:
1



Следващ постинг
Предишен постинг

1. lubara - Ходил съм там. Красиво е, много. ...
17.09.2009 18:01
Ходил съм там. Красиво е , много. Едно семейство-софиянци, с малко дете са в манастира- той служи там.
цитирай
2. divakotka - Да, lubara ... Красиво е...
29.09.2009 22:15
... особено природата околовръст! :)

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: divakotka
Категория: Туризъм
Прочетен: 100983
Постинги: 17
Коментари: 125
Гласове: 651
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930